נשים שואלות

שאלות נפוצות שד"ר בוקר נשאל בפורומים ועיתונים שונים

שאלה – אני בת 23. יש לי חבר כשנה ומזה חצי שנה אנו מקיימים יחסי מין. לא היו לי חברים לפני כן. מגיל צעיר אני מאוננת ומגיעה לאורגזמות חזקות. עם חברי לא הצלחתי להגיע לאורגזמה מעולם וזה מאד מפריע לו. מה לעשות?
תשובה – היכולת להגיע לאורגזמה קיימת אצל כל הנשים ואת אכן מגיעה לאורגזמה באוננות. האורגזמה עם בן הזוג היא אקט זוגי-מיני ולא תמיד מגיעים אליו בראשית הקשר. זה יכול להיות קשור למהות הקשר ביניכם, לצורך בשליטה עצמית שלך (האורגזמה היא מעין איבוד שליטה למספר שניות) ואולי הוא אינו יודע מהו בדיוק המגע שבו את רגילה להגיע לאורגזמה. אם הבעיה אינה מפריעה לך, הסבירי לו זאת ואני בטוח שבמשך הזמן תצליחי להגיע לאורגזמה גם איתו על ידי כך שתלמדי אותו מה את אוהבת. אם הבעיה מפריעה גם לך, כדאי לפנות ליעוץ מיני.

שאלה – אני בת 30 , נשואה 8 שנים ויש לי 3 ילדים. במהלך יחסי מין אני מגיעה בדרך כלל לאורגזמה אבל רק תוך כדי המשחק המקדים. אף פעם לא הצלחתי להגיע לסיפוק בזמן החדירה. לבעלי יש שפיכה קצת מהירה אבל לי זה לא מפריע. לפני בעלי היה לי עוד חבר איתו קיימתי יחסי מין וגם איתו היה המצב דומה, למעט פעם אחת שבה גמרתי בזמן החדירה. איך אפשר לפתור את הבעיה?
תשובה – ראשית , אין לך כל בעיה. ידוע שכ-80% מהנשים מגיעות לאורגזמה בגרוי חיצוני בדגדגן ורק כ-20% מגיעות לאורגזמה בחדירה. גם בנשים המגיעות לאורגזמה בחדירה, האורגזמה נובעת לעיתים מחיכוך גוף הגבר בדגדגן ולא מעצם החדירה. אין זה אומר שלא ניתן להנות מעצם החיבור שבחדירה ולעיתים גם לגמור בחדירה.היכולת לאורגזמה בחדירה תלויה בין היתר ביכולת הגבר לשמור על זקפה מספיק ממושכת ולכן אולי חלק מהקושי נובע מהשפיכה המהירה.

שאלה – אני בת 48 ובעלי בן 52. הוא עוסק בעבודה בה הוא נוסע הרבה לחו"ל. יש לי חשד שבנסיעות שלו הוא בוגד בי, למרות שהוא מכחיש זאת. כשהוא לא נמצא אני מאוננת ומרגישה רטיבות רבה בנרתיק. כשהוא בבית ואנו מקיימים יחסי מין אני מרגישה יובש הגורם לי לכאבים. האם יש משחה שיכולה לעזור לי?
תשובה – יש מגוון של משחות או טבליות ששמים בנרתיק על בסיס הורמונלי או לא הורמונלי היכולים לעזור. גם שמוש בשמן תינוקות, יכול לעזור, אבל … לדעתי הבעיה שלך נובעת מהחשש שלך לבגידה ולכן כשאתם ביחד הגוף משדר לך שאינך רוצה להיות איתו. רצוי לפנות ליעוץ זוגי ולפתור את הבעיה שנוצרה ביניכם בתקווה שגם תופעת היובש תחלוף.

שאלה – אני בת 22, מקיימת יחסי מין מגיל 15. ניסיתי בהתחלה גלולה שגרמה לי להשמנה ואחריה גלולה אחרת שעשתה לי דמומים. לאחרונה הרופא התאים לי גלולה שלא גורמת לתופעות לואי. בזמן האחרון יש לי חבר קבוע ושמתי לב שלמרות שאני מאד אוהבת אותו ונמשכת אליו אין לי חשק מיני כמו שהיה בעבר. ממה זה יכול לנבוע?
תשובה – כמובן שצריך לבחון את הקשר הזוגי ביניכם, אך חשוב שתדעי שגלולות למניעת הריון יכולות לפגוע בחשק המיני. למרות שהחלפת כבר מספר גלולות, רצוי להתייעץ עם הרופא לנסות להחליף את הגלולה או להתאים לך אמצעי מניעה אחר. ניתן גם לשקול הפסקת הגלולה לחודש (תוך שמוש מתמיד בקונדום) ולבחון אם יש שנוי בחשק המיני.

שאלה – אני בת 28 , ארכאולוגית במקצועי, דתיה מודרנית. התחתנתי לפני שנה. לפני החתונה לא היה לי נסיון מיני. מאז החתונה יש לי כאבים חזקים בקיום יחסי מין. אני מרגישה שאני מתכווצת ולא מאפשרת לבעלי לבצע חדירה. גם הוא מרגיש שכאילו יש שם קיר חוסם. נבדקתי אצל גינקולוגית שהסבירה לי שאני כבר לא בתולה. אני מעונינת לקיים יחסי מין, יש לי חשק מיני (בעיקר בזמן הווסת בה אנו לא מקיימים יחסים) אך איני יכולה יותר לסבול. מהו הפתרון?
תשובה – לפי תאורך את סובלת מוגיניזמוס. זוהי בעיה הגורמת לכיווץ לא רצוני של השליש התחתון (החיצוני) של שרירי הנרתיק הגורם לכאבים בעת קיום יחסי מין. לעיתים אפילו המחשבה על יחסי מין גורמת לכיווץ. זה נובע בדרך כלל מבעיה רגשית-פסיכולוגית או ארוע מיני טראומטי בעבר. במקרה שלך, עקב הרקע הדתי, אולי לא קבלת הכנה מספקת לחיי המין ובתחילת הנישואין היה לך חשש מכאב משמעותי בפעמים הראשונות. הפתרון הוא על ידי טיפול מיני-זוגי. הבסיס לטיפול הוא בניה הדרגתית של חיי המין על ידי תרגילי הרפיה ומסאז' בגוף לא כולל אברי המין ובהדרגה מגע גם באברי המין ורק לבסוף יחסי מין מלאים. תהליך זה מלווה בשיחות של בני הזוג עם המטפל. בדרך כלל נחוצות 4-5 פגישות לפתרון הבעיה.

שאלה – אני בת 21. מקיימת יחסי מין כשנתיים ונוטלת גלולות. יש לי כאבים בזמן החדירה הנעלמים כמעט בהמשך יחסי המין. עקב הכאב אני גם לא משתמשת בטמפונים. הייתי אצל גינקולוגים רבים שנתנו לי טיפול לפטריה אך כלום לא עוזר. מה יכולה להיות הבעיה?
תשובה – קרוב לודאי שיש לך וסטיבוליטיס. זוהי תגובה דלקתית (לא זיהומית) של הגוף באזור הוסטיבולום (מבוא העריה) הנמצא לפני הכניסה לנרתיק. יש תאוריות רבות מה גורם לבעיה, אך הגורם האמיתי לבעיה, בעצם אינו ידוע. הבעיה שכיחה אצל בחורות צעירות, בעיקר אלו הנוטלות גלולות (אם כי הקשר לגלולות אינו מוכח). האבחנה היא פשוטה ומתבצעת בעת בדיקה על ידי סקסולוג-גינקולוג. ישנם טיפולים שונים כגון משחות, תרגילים, פיזיוטרפיה לרצפת האגן ועוד ובמקרים חמורים מאד יש צורך בהתערבות ניתוחית.

שאלה – אני בהריוני הראשון. עכשיו בשבוע 22. ביצעתי את כל הבדיקות לשלילת מומים והכל תקין. בהריון יש לי חשק מיני רב אך בעלי חושש לקיים יחסי מין כי הוא פוחד להזיק לעובר. חברות שלי אמרו לי שזה שטויות. מהי האמת?
תשובה- בהריון תקין ללא סיבוכים, אין מניעה מקיום יחסי מין. העובר מוגן על ידי הרבה שכבות – מי השפיר, הקרומים, השליה, הרחם ודופן הבטן כך שאין סיכוי לפגוע בו. הרבה זוגות, בעיקר בהריון ראשון חוששים מקיום יחסי מין גם לאחר שמקבלים הסבר כי יש להם חשש רגשי לא מוסבר. במיניות חשוב תמיד לעשות מה שמרגישים כנכון ולכן אין לכפות יחסי מין גם אם אין לכך הסבר אמיתי. אפשר לבצע מגע הדדי באברי המין ובהדרגה לשקול חדירה. אפשר גם לא לבצע חדירה מליאה אם זה מוריד את החשש. כל זה אמור בהריון רגיל. במידה וישנו הריון בסכון – כגון הריון תאומים, צירים מוקדמים, שליה נמוכה, חשד להפרדות שליה, לידה מוקדמת בעבר ועוד, יש להתייעץ עם הגינקולוג המטפל בכל מקרה לגופו.

שאלה – אני בת 54 ונשואה באושר 32 שנים. לפני כשנה הפסיק לי הווסת . היו לי גלי חום קשים אך העדפתי לא לקחת הורמונים וזה כמעט חלף. הבעיה העיקרית שלי שאין לי בכלל חשק מיני וכשבעלי יוזם יחסי מין אני מרגישה יובש נוראי בנרתיק הגורם לי לכאב. מה עושים?
תשובה – השינויים ההורמונליים בגיל המעבר אכן יכולים לגרום לירידה בחשק המיני וליובש. לעיתים אלו תופעות זמניות ולעיתים הן נמשכות שנים רבות. את בעית היובש ניתן למנוע על ידי שמוש בתכשירים הורמונליים לנרתיק הנלקחים ללא קשר ליחסי המין (ואין להם כמעט השפעה כללית על הגוף כמו להורמונים הניתנים בכדורים). יש גם חומרי סיכה שונים לשמוש בזמן יחסי המין. את בעית החשק ניתן לפתור על ידי טיפול תרופתי של הורמונים או תרופות דמויות הורמונים. יש גם נסיון טיפולי במתן טסטוסטרון, שהוא "ההורמון הגברי" האחראי על החשק המיני גם באשה אם כי אין לכך התוויה רשמית בארץ. אופציה אחרת היא טיפול התנהגותי והדרכה לשנוי אופי המיניות היכול באופן משני לשפר את הזוגיות המינית והחשק. כמובן שצריך לקחת בחשבון גם את התפקוד של הגבר ולטפל בו לפי הצורך, בכדי להתאים לכם את חיי המין הזוגיים.