גברים שואלים

שאלות נפוצות שד"ר בוקר נשאל בפורומים ועיתונים שונים

שאלה – אני בן 25 ויש לי חברה כחצי שנה. לאחרונה עברנו לגור ביחד. בעבר היו לי עוד שתי חברות ועם כולן היו לי יחסי מין תקינים. בחודש האחרון היו לי שני מקרים בהם לא הצלחתי להגיע לזקפה למרות מאמצים מרובים. מאז לא ניסינו שוב כי אני מיואש מה יהיה בפעם הבאה?!
תשובה – הבעיה אותה אתה מציג היא בעיה שכיחה. אין כמעט גבר שלא עבר ארועים דומים בשלב כלשהו של חייו. כנראה שהמעבר למגורים משותפים גרם לך לחשוב יותר על מהות הקשר וההמשכיות שלו ועקב כך הגוף משדר לך את החששות (הטבעיים) לגבי העתיד. הכי חשוב לא להלחץ ומצד שני לא לוותר על מגע. רצוי בתקופה הראשונה ליזום מגע מתוכנן של ליטופים ומסאז'ים ללא חדירה ורק בהמשך לאחר שהבטחון יחזור ותווכח שיש לך זקפה, לנסות גם יחסי מין מלאים. אל דאגה, התפקוד המיני בגילך אינו נפסק לפתע.

שאלה – אני בן 54. תמיד הייתי בריא והתפקוד המיני שלי היה מעולה. בשנים האחרונות עליתי במשקל 10 ק"ג ולפני שנה גילו אצלי סוכרת. אני לוקח כדורים לסוכרת, אבל לא מצליח לשמור על דיאטה. בחודשים האחרונים אני מרגיש שהזקפה שלי חלשה ואני לא מצליח תמיד לחדור. מה עושים?
תשובה – הסוכרת היא הגורם הפיזיולוגי הכי שכיח לבעיות זקפה. ככל שהסוכרת פחות מאוזנת כך קשיי הזקפה חמורים יותר. המפתח לפתרון הבעיה הוא איזון טוב של הסוכרת הכולל תרופות, דיאטה ולא פחות חשוב – פעילות גופנית. יתכן שירידה למשקלך הבסיסי יהווה חלק משמעותי מפתרון הבעיה. בנתיים ניתן להשתמש בתרופות לחיזוק הזקפה כגון ויאגרה, לויטרה או סיאליס. לשם כך יש לפנות לרופא המטפל או לסקסולוג להתאמת התרופה.

שאלה – אני בן 17. יש לי חברה אך עדיין לא קיימתי יחסי מין. אני מאונן הרבה וחברים הזהירו אותי שאני יכול לחסל את מלאי הזרע שלי ולא אצליח בעתיד להכניס את אשתי להריון. האם זה נכון?
תשובה – האוננות היא פעולה שגרתית אצל בני נוער וגם אצל מבוגרים, כולל אנשים נשואים. כבר בעוברים ברחם ניתן לעיתים לראות באולטרסאונד שהם מבצעים תנועות של אוננות. מבחינה פיזיולוגית אין כל רע באוננות כיון שהזרע ממשיך להווצר במהלך כל החיים באשכים בהתאם לפעילות המינית ולכן אינו יכול להתחסל. מבחינה דתית יש איסור לאונן ולכן רק אם אתה בחור דתי והפעולה מפריעה לך מבחינה דתית ורגשית, יתכן שיווצר נזק או משקע פסיכולוגי.

שאלה – אני בן 19 , חייל ביחידה קרבית ולכן איני מגיע הביתה הרבה. יש לי חברה כשנה ואנו מקיימים יחסי מין ונהנים. לפני כן היו לי עוד 3 חברות שאיתן קיימתי יחסי מין. לאחרונה שמתי לב שאני אולי נמשך לגברים. במקלחות אני מביט על החברים שלי ונהנה. האם זה אומר שאני הומוסקסואל?
תשובה – כמעט לכל גבר או אשה יש תקופות בחיים בהן הם מרגישים משיכה כלפי בני מינם. בד"כ לא מדובר בהומוסקסואליות או לסביות. במקרים רבים מדובר בפנטזיות שאינן מגיעות למעשה. מה שקובע הוא החלק המעשי ולא המחשבות. יתכן שהשהות הממושכת מחוץ לבית והריחוק מהחברה גרמו לתחושות שלך. כמובן לא ניתן לדעת מה יהיה בעתיד אך תן לעצמך לזרום ואל תחשוש מהעתיד, לבסוף תדע בוודאות היכן אתה עומד.

שאלה – אני בן 40, נשוי + 4 ילדים, אוהב את אשתי ונהנה גם מחיי המין. יש לי בעיה הקיימת כבר שנים רבות והיא שפיכה מהירה. אני גומר תוך חצי דקה מהחדירה ולעיתים אפילו יותר מהר. הדבר לא מפריע לאשתי אך אני החלטתי לטפל בזה אחת ולתמיד. איך לומדים לגמור לאט?
תשובה – הבעיה שלך היא הבעיה הכי שכיחה מבין הבעיות בתפקוד המיני בגברים. על פי מחקרים שונים, כשליש מהגברים בעולם המערבי מתלוננים על שפיכה מהירה. ראשית, אם הבעיה לא מפריעה לשניכם לא בטוח שצריך לנסות לפתור אותה. אם בכל זאת תרצה לפתור את הבעיה, יש מגוון פתרונות ויהיה צורך להתאים לך את הפתרון המתאים לך. יש פתרונות העוזרים נקודתית – כגון משחות או ספריי להשהיה או תרופות העוזרות לעכב את השפיכה ויש טיפולים סופיים על ידי תרגילים שאותם יש ללמוד ולבצע למשך מספר חודשים, רצוי בשיתוף בת הזוג. כדאי לקבוע פגישת יעוץ סקסולוגית כדי להתאים לכם את הטיפול הנכון.

שאלה – אני בן 22, חרדי, נשוי כחצי שנה. אני מכבד ומעריך את אשתי אבל איני מצליח להגיע לשפיכת הזרע בזמן יחסי האישות. אנו מעונינים בהריון , איך אפשר לעזור לי?
תשובה – הבעיה שלך נקראת שפיכה מעוכבת. הבעיה נובעת בדרך כלל מקושי פסיכולוגי, לפעמים עקב קשר לא טוב עם האשה או חשש ממנה. במקרה שלך כנראה הדבר נובע מהרקע הדתי-תרבותי שלך. כיון שהאוננות אסורה על פי ההלכה ויש קושי לשמור על כך, רוב הגברים נזהרים מלהגיע למצב שיביא אותם לאוננות. לפני החתונה יש גם איסור על מגע כלשהו עם האשה ולאחר החתונה המגע מותר, ואפילו חובה ומצוה. המעבר החד הזה גורם לעיתים לקושי בתפקוד והגוף אינו מאפשר את פליטת הזרע. במקרים אלו יש לפנות למטפל מיני מוסמך עם האשה כדי לפתור את הבעיה. באופן עצמי קשה מאד להגיע לפתרון וככל שהזמן יחלוף הבעיה יכולה להחמיר.

שאלה – אני בן 35 , מסיים למודי דוקטורט במדעי המחשב ועובד בחברת הייטק. בת זוגי היא בת 32 , רופאה לקראת סיום ההתמחות שלה בגינקולוגיה. אנחנו בזוגיות כבר 7 שנים ומתחילים לתכנן הריון. בחודשים האחרונים אני חש שאין לי יותר חשק מיני ואם היא לא הייתה מכריחה אותי מדי פעם, הייתי יכול לחיות ללא מין כלל. בצורה כזאת בודאי לא נגיע להריון. ממה זה נובע והאם ניתן לעשות משהו בנידון?
תשובה – החשק המיני תלוי בגורמים רבים זוגיים וסביבתיים. ראשית, לאחר תקופה של מספר שנים ישנה ירידה במשיכה המינית בין בני הזוג המוכחת גם ממחקרים הורמונליים. כדי לשמור על חשק ופעילות מינית יש להשקיע בקשר המיני. לפי התאור נשמע ששניכם עסוקים מאד בעבודה ולקראת בחינות גמר ואולי לא נפגשים מספיק. המתח שסביב הלימודים יכול אף הוא לגרום לחששות ואולי אף לדכאון קל שהוא גורם שכיח לירידה בחשק המיני. גם להחלטה על ההריון יכול להיות משקל רגשי. יתכן שאינך בשל להריון או שאתה בשל אך חושש מההריון ומההשלכות של ילד שיצטרף לזוגיות לאחר 7 שנים. לעיתים הגוף מדבר עבור הנפש ואומר בעצם: "אין לי חשק ולכן איני חפץ ביחסי מין". כדאי לנהל שיחה עם בת זוגך. רצוי שתפנו לעצמכם מדי פעם זמן איכות, אולי מחוץ לבית, כדי לחדש את המיניות.

שאלה – אני בן 28, נשוי 4 שנים, ללא ילדים. לאחרונה התחלנו בברור פריון ומצאו אצלי זרע גבולי. הסבירו לנו שעל ידי טיפולים פשוטים נגיע להריון אך מאז אני חושש שאולי יש בעיה הורמונלית שפגעה בזרע שלי ובודאי תפגע גם בתפקוד המיני שלי. איך אפשר למנוע זאת?
תשובה – אין כל קשר בין התפקוד המיני לבין איכות הזרע. ישנם גברים ללא תאי זרע כלל, המתפקדים מינית מצוין וישנם גברים עם קשיי זקפה חמורים בעלי זרע באיכות מעולה. הקשר היחיד הוא הקשר הפסיכולוגי כפי שציינת בשאלתך. חשוב שתבין את העובדות שציינתי ותמשיך להנות מחיי המין שלך עד גיל מבוגר.